Eski adıyla Parasız Yatılılık Bursluluk Sınavı yeni adıyla İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sonucunda ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin belirlenmesi, eğitim öğretim faaliyetlerini yürütebilmesi için devlet tarafından desteklenmesini sağlamaktır.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı tarihi nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Haziran 2020‘de yapılacak İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının tarihinde değişiklik yaparak 6 Eylül 2020 tarihinde yapacağını açıkladı.

Bursluluk sınavı güncel tarihi

Bursluluk sınavında hangi konular çıkacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; “Bu sınava girecek öğrencilerimiz de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Ayrıca bu sınava girecek 10’uncu ve 11’uncu sınıf öğrencilerimiz 9’uncu sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı. Bu kapsamı da daralttık ve 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerimiz de sadece 9’uncu sınıfın birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacak.” dedi.

Bursluluk sınavına kimler girebilir?

  • Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olmak,
  • Sınav itibari ile 5, 6, 7, 8, 9, 10 veya 11. Sınıfta örgün öğretim faaliyetlerine katılıyor olmak.
  • Sınavın yapılacağı yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik bir ceza almamak,
  • Bulunduğu sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak,
  • Aileye bütçesine giren toplam paranın, kişi başına düşen yıllık miktarın her yıl belirlenenden az olması durumunda başvurabilirsiniz. 2020 yılı için kişi başına düşen yıllık gelir miktarı 14.640,00 olarak hesaplanmıştır.

2019 yılı için güncel burs tutarı aylık 260,40 TL olarak dağıtılmıştır. Güncel 2020 yılı burs miktarı hala belirtilmemiştir.

Kaynak:http://www.meb.gov.tr/ilkogretim-ve-ortaogretim-kurumlari-bursluluk-sinavi-5-eylulde-yapilacak/haber/20964/tr

Benzer bir yazımız:  KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı