5N1K tekniği nedir?

5N1K TEKNİĞİ

5N1K tekniği genellikle gazetecilikte cevaplanması gereken soruların bir bütünüdür. 5N1K tekniği ile sorulan sorular konuyu anlamamıza yardımcı olur. Bunun için sorular belirli bir düzen halinde sorulmalıdır.

5n1k nedir?

Olay, olgu, nesne, kavram ve kavramlar arası ilişkilerle ilgili olarak ne, nerede, nasıl, kim, neden soruları ile neden sonuç ilişkilerine yönelmenin önemli görüldüğü tekniktir (Gümüş, Ko­yuncu, 2005).

Bu teknik kapsamında sorulan 6 soruya bir göz atalım.

Ne Sorusu: Konuyu vermede yardımcı olur. Görevin tanımı, olayın, kavramın, sorunu belirler. Hedefi ise eylemler ve amaçtır. Örnek verecek olursak; Sorun ne? Risk nedir? Ürün nedir?” Bu sorularda görüldüğü üzere konuyu belirlemede etkilidir. Sorunu belirleme özelliği vardır. Amacı belli etme özelliği vardır.

Kim Sorusu: Olayla ilgili sorumluları ve etkilenenleri belirleme özelliği vardır. Hedefinde ise doğrudan etkilenenler vardır. Yöneticiler, müşteriler vb. hedefinde yer alır. Örnek soru ise; Sorunu kim buldu Riski kim çözecek? Görüldüğü üzere sorumluları belirleme özelliği açıkça ortadadır.

Nerede Sorusu: İlgili yeri belirlemede yardımcı olur. Sorun nerede oldu? Verilecek cevap sayesinde ilgili yeri belirlemeye ışık tutacak.

Ne Zaman Sorusu: Olayın gerçekleştiği veya gerçekleşeceği zamanı bildirir. Hedefi ise tarihleri, süreyi, sıklık bildirimlerini ortaya çıkarmak vardır. Örnek verecek olursak; Sorun ne sıklıkta ortaya çıkıyor? Ne kadar sürecek?

Nasıl Sorusu: Yöntemimizi belirlemede yardımcı olur. Hangi adımı atacağımızı seçmemizi sağlar. Sorun nasıl çözülür? Hangi şartlar ve koşullar altında? Bu başlık altında sorulan sorular olabilir.

Neden Sorusu: Bizi amaca yönlendirme hedefi vardır. Niçin sorusu olarak da söylenebilir. Neden sorunu bulamadı? Buna benzer örnekler verilebilir.

İİENSTİTU

Sorular kapsamında alınan cevapların gerçeğe dayalı bir yanıtı olmalıdır. Bu teknikte cevaplar “evet” veya ” hayır” gibi basit olmamalıdır.

Top taşıma tekniği isimli yazımızla okumanıza devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın Cevabı iptal et0