Balık kılçığı tekniği nedir?

Balık kılçığı tekniği ishakawa diagramı olarakta adlandırılır. Bilimsel olarak problemin neden ve alt nedenlerine ulaşmak için kullanılır.

Problemlerin çözümünde sorunları analitik bir yaklaşımla göz önüne serme ve bu doğ­rultuda fikir üretme amacıyla çoğunlukla sosyal bilimlerle ilgili bilgi içeriklerinin analizinde kul­lanılan, diyagram halinde gerçekleşen öğretimsel etkinliktir (Erginer, 2008).

İshakawa diagramının faydası nedir?

a. Problemin ana sebeplarine ulaşıldığı için kalıcı çözüm üretiminde etkilidir.

b. Grup çalışma becerisini arttırarak nesnel düşünmeye katkıda bulunur.

Balık kılçığı tekniğinin uygulanışı nasıldır?

Balığın başı, sorunu bir ifade formatında listeleyerek ve etrafına bir kutu çizerek oluşturulur. Daha sonra, sayfa boyunca kafaya dönük bir şekilde yatay bir ok çizilir, bu balıkların omurgasını oluşturur.

Ardından, soruna katkıda bulunabilecek en az dört temel “neden” tanımlanır. Başlamak için bazı genel kategoriler arasında yöntemler, beceriler, ekipman, insanlar, malzemeler, çevre veya ölçümler yer alabilir. Bu nedenler daha sonra, omurganın oklarla oklara çevrilmesiyle balığın ilk kemiklerini oluşturur.

Her genel sebep için, ekip üyeleri, katkıda bulunabilecek destekleyici bilgileri beyin fırtınası yapmalıdır. Bu, konuşmayı odaklı tutmak için 5 Whys veya 4P’ler (Politikalar, Prosedürler, Kişiler ve Tesis) gibi bazı sorgulama yöntemlerini içerir. Katkıda bulunan faktörler, karşılık gelen nedenlerinden ayrılmak için yazılmıştır.

Bu her nedeni parçalama işlemi, soruna neden olan temel nedenler tespit edilinceye kadar devam eder. Ekip daha sonra bir sonuç ve sonraki adımlar kararlaştırılana kadar diyagramı analiz eder.

Erişim tarihi : 18.04.2021 https://www.bilimgunlugu.com/forum/topic/149/

Bir cevap yazın 0