Kendini gerçekleştiren kehanet nedir?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Kendini gerçekleştiren kehanet veya self-fulfilling prophecy terimi, bir inancın ya da beklentinin gerçekleşmesindeki rolü ifade eder. Bu kavram, insanların inandıkları veya bekledikleri şeylerin gerçekleşme ihtimalinin artması ve nihayetinde gerçekleşmesiyle ilgilidir. Örneğin, bir öğretmenin öğrencisi hakkında olumsuz bir inancı varsa ve öğrenciye karşı bu inancını dile getirirse, öğrenci de bu inanca uygun davranışlar sergileyebilir. Bu durumda, öğretmenin öğrenci hakkındaki olumsuz inancı gerçekleşmiş olur ve öğrenci performansı düşük olur. Bu durum, öğrencinin gerçek potansiyelini yansıtmazken, öğretmenin inancının gerçekleşmesine neden olur.Bu kavram, psikoloji, sosyoloji, ekonomi ve diğer birçok disiplinde kullanılmaktadır. Kendini gerçekleştiren kehanetin farkında olmak ve olumsuz inançlardan kaçınmak, kişisel gelişim ve toplumsal gelişim açısından önemlidir.

Kendini gerçekleştiren kehanet, bireyin inandığı düşünceye göre davranması ve bunun hayatında gerçekleşmesidir (Deniz, 2007,s.281). Pygmalion etkisi ya da Rosenthal etkisi olarak da adlandırılır.

Kendini gerçekleştiren kehanet örnekleri

Pygmalion etkisine aşağıdaki örnekler verilebilir.

Kendini gerçekleştiren kehanet nedir?
Kendini gerçekleştiren kehanet nedir?
  • Yunan mitolojisine göre Pygmalion isimli heykeltıraş çok güzel bir kadın heykeli yapar. Kadın kusursuz derecede güzeldir. Heykeltraş bu heykele aşık olur ve canlanmasını ister. Bu duruma kayıtsız kalamayan aşk tanrıçası Afrodit heykeli canlandırır. Pygmalion’un devamlı heykelin canlanacağını istemesi ve heykelin canlanması kendini gerçekleştiren kehanete örnektir.
  • Eğitim bilimleri sınavına her yıl giren ve başarılı olamayan Ali Bey öğrenilmiş çaresizlik yaşamaktadır.  En son sınavı kötü geçtiğinde ben zaten olmayacağını önceden söyledim demesi kendini gerçekleştiren kehanete örnektir.
  • Çok güldük başımıza bir şey gelecek inancıyla, iyi düşün iyi olsun inancı da bu anlayışa örnek gösterilebilir.

Kaynaklar

  • Deniz, M. E. (Ed.), (2007), Eğitim Psikolojisi, Ankara: Maya Akademi Yayınları
Kendini gerçekleştiren kehanet nedir? BENZER İÇERİKLER
Kendini gerçekleştiren kehanet nedir? YAPILAN YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.