Kavrayarak (İçgörüsel) öğrenme nedir?

Reklamlar

 1. Bir problemin tüm bileşenlerini anlamanın bir sonucu olarak aniden gerçekleşen öğrenmedir. Geçmiş yaşantılar ve ortamdaki ipuçları kavrayarak öğrenmede etkili­dir. (Morris, 2002)
 2. İçgörüsel öğrenmede başlangıçta bir deneme yanılma süreci vardır. Çözüme ulaşamayan organizma daha sonra düşünerek birden bire sonuca ulaşır.
 3. Çözüm öncesinde çözüme geçiş ani ve tamdır. Kazanılan çözüm yolu uzun süre kullanılır, diğer problemlerin çözümünde kolayca uygulanır. (ÖSYM Tanımı)
 4. Başarısız birkaç sınama yanılması takiben bir problemin tüm bileşenlerinin ya da bileşenleri arasındaki ilişkilerin anlaşılması sonucunda aniden gerçekleşen öğrenmeye kavrayarak öğrenme denir. (ÖSYM Tanımı)

  Bazı kaynaklar kavrama yoluyla ayrımına giderler. Aşağıdaki gibi bu ayrımları yapabiliriz.

  İÇGÖRÜ YOLUYLA ÖĞRENME
  Uyarıcılar incelendikten (çözümü zihninde bulur) sonra direkt çözüme ulaşılıyorsa kavrama yoluyla öğrenme denir.
  Organizma başarısız deneme yanılmaların ardından biraz düşündükten sonra çözüme ulaşıyorsa içgörü yoluyla öğrenme denir.

  Örnek:
  a. Evine televizyon alan bir kişi bu televizyonu odada istediği yere koyduğunda kablosunun elektrik
  prizine yetişmediğini görür. Mobilyaların yerini değiştirerek, prizin yerini değiştirme gibi farklı çözüm
  yollarını düşündükten sonra, bir uzatma kablosu alması durumunda sorunun çözülebileceğini
  anlar. Bu kişinin bir uzatma kablosu alarak sorunu çözebileceğini anlaması içgörüsel öğrenme olarak açıklanır. (KPSS,2004)

  b. Masaüstü bilgisayarla ilk kez karşılaşan bir birey kasanın arkasındaki girişlerle kabloları karşılaştırarak bilgisayarın kurulumunu doğru bir şekilde yapmıştır. Bu duruma kavrama yoluyla öğreneme denir.
  (KPSS,2009)

Reklamlar
Share

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
  Subscribe  
Bildir