admin
1 dakika okuma süresi

Ölçme araçlarında yer alan birimlerin bir kaç özelliğe uygun olması ölçümün doğruluğunu ve güvenilirliğini arttıracaktır. Bu özellikler birimlerin eşit, kullanışlı ve genel olması gibi temel 3 başlığa indirgenmiştir. KPSS’de bu başlıktan düzenli soru gelmektedir.

Medeniyetler geliştikçe, birçoğu aynı miktarda (uzunluk gibi), ancak belirli faaliyetlere veya ticaretlere uyarlanmış çok çeşitli ölçüm ölçekleri ortaya çıktı. Sonunda, ticaret ve ticaretin mümkün olabilmesi için, bu ölçeklerin, her yerde aynı sonucu verecek standartlar tanımlanması gerektiği anlaşıldı.

Birim nedir?

Bir nesneyi ya da çokluğu ölçmek için kabul edilen büyüklüktür. Eğitim bilimlerine uyarlanmış hali ise ölçme aracını oluşturan en küçük parçadır şeklinde ifade edilir. ( Türk Lirası, metre, desibel, newton..)
Birimler doğal ve tanımlanmış olarak ikiye ayrılır.
Doğal birime sınıftaki öğrenci sayısı örnek olarak verilirken, tanımlanmış birim ise şehrin sıcaklığının 0 santigrat derece olmasıdır.

Not: Doğal ve tanımlanmış birimleri daha detaylı incelemek için “ölçmede sıfır” başlığı ile sayfamızda arama yaptırabilirsiniz.

Birimin özellikleri nelerdir?

:

En küçük parçaların aynı büyüklükte olmasıdır.

Örnek: Cetvel üzerine hep birer mm arayla çizgilerin konulması örnek olarak verilebilir.

Genellik:

Her yerde aynı anlamda kullanılmasıdır.

Örnek: Dünyanın her yerinde 1 km’nin 1000 metre olması örnek olarak verilebilir.

Kullanışlılık:

Birimin ölçülecek değişkene uygun olarak seçilmesi, ölçmeyi ve ile­tişimi kolaylaştırması, kullanılış amacına hizmet etmesi anlamına gelir” (Atılgan, 2009,s.8).

Örnek: İstanbul ile Ankara arasındaki uzaklığı  ölçmek için biriminin cm yerine km olan ölçekle ölçülmesi örnek olarak verilebilir.

Ölçmede birimin özellikleri nelerdir?

Ölçmede birim ile ilgili yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz.