birim özellikleri 300 x 250

Ölçmede birim nedir? Özellikleri nelerdir?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Ölçmede birim konusu ölçme ve değerlendirme dersindeki en temel konulardan biri birimdir. Birimin sahip olduğu nitelikler ölçme sonucumuzu doğrudan etkileyecektir. Birim konusu ile ilgili her yıl eğitim bilimleri sınavında düzenli olarak soru gelmektedir. Bu başlık altında inceleyeceğimiz özellikler birimlerin eşit, kullanışlı ve genel olması gibi temel 3 başlığa indirgenmiştir.

Medeniyetler geliştikçe, birçoğu aynı miktarda (uzunluk gibi), ancak belirli faaliyetlere veya ticaretlere uyarlanmış çok çeşitli ölçüm ölçekleri ortaya çıktı. Sonunda, ticaret ve ticaretin mümkün olabilmesi için, bu ölçeklerin, her yerde aynı sonucu verecek standartlar tanımlanması gerektiği anlaşıldı.

Birim nedir?

Bir nesneyi ya da çokluğu ölçmek için kabul edilen büyüklüktür. Eğitim bilimlerine uyarlanmış hali ise ölçme aracını oluşturan en küçük parçadır şeklinde ifade edilir. ( Türk Lirası, metre, desibel, newton..)


Birimler, doğal birim ve tanımlanmış birim olarak ikiye ayrılır. Doğal birime sınıftaki öğrenci sayısı örnek olarak verilirken, tanımlanmış birim ise şehrin sıcaklığının 0 santigrat derece olmasıdır.

Not: Doğal ve tanımlanmış birimleri daha detaylı incelemek için “ölçmede sıfır” başlığı ile sayfamızda arama yaptırabilirsiniz.

Birimin özellikleri nelerdir?

Eşitlik

En küçük parçaların aynı büyüklükte olmasıdır.

Örnek: Cetvel üzerine hep birer mm arayla çizgilerin konulması örnek olarak verilebilir.

Genellik

Ölçme biriminin, her yerde aynı anlamda kullanılmasıdır.

Örnek: Dünyanın her yerinde 1 km’nin 1000 metre olması örnek olarak verilebilir.

Kullanışlılık

Birimin ölçülecek değişkene uygun olarak seçilmesi, ölçmeyi ve ile­tişimi kolaylaştırması, kullanılış amacına hizmet etmesi anlamına gelir.

Atılgan, 2009,s.8

Örnek: İstanbul ile Ankara arasındaki uzaklığı  ölçmek için biriminin cm yerine km olan ölçekle ölçülmesi örnek olarak verilebilir.

birim özellikleri 300 x 250
Ölçmede birimin özellikleri nelerdir?

Ölçmede birim ile ilgili yazımızı sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ölçmede birim nedir? Özellikleri nelerdir? BENZER İÇERİKLER
Ölçmede birim nedir? Özellikleri nelerdir? YAPILAN YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.