Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu

Ölüm izni dilekçe örneği

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Ölüm izni, işçinin veya memurun acı ve yas sürecini yönetebilmesi, cenaze işlemlerini tamamlayabilmesi ve aileye destek olabilmesi için verilir. Kamu kurumlarında çalışan bireyler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre birinci dereceden yakınları vefat ettiklerinde ölüm izni alabilirler.

Vefat izni kaç gündür?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, bir devlet memurunun ölüm durumunda ölüm izni verilmektedir. Bu izin, memurun yakını veya aile bireyinin ölümü durumunda verilir.

Ölüm izni süresi, memurun derecesine göre değişebilir. Genellikle birinci derece yakınının ölümü durumunda 7 gün verebileceği belirtilmektedir.

Ölüm izninden yararlanmak için, memurun ölüm belgesi veya cenaze tebliği gibi belgeleri işverene sunması gerekmektedir. Bu belgeler, işveren tarafından memurun dosyasına konulur.

Ölüm izni süresince, memurun ücreti kesintiye uğramaz ve diğer hakları da korunur. Ancak, ölüm izni süresince memurun yararlandığı bazı ek ödemeler (özel hizmet tazminatı, yabancı dil tazminatı vb.) bu süre boyunca kesilebilir.

Ölüm izni süresi yasada belirtildiği gibi 7 gündür.

İşçiler için; Türkiye’de vefat izni, 4857 sayılı İş Kanunu’na göre düzenlenmektedir. Buna göre, işçiye birinci derece yakınının vefatı durumunda 3 gün, ikinci derece yakınının vefatı durumunda ise 1 gün izin verilir.

Kimler ölüm izni alabilir?

Memurlar, birinci dereceden akrabalarının ölmesi vefatı durumunda ölüm izni alabilirler. Bu kapsama anne, baba, kardeş, eş ve çocuklar birinci dereceden akraba olarak belirtilmiştir.

Ölüm izni nasıl kullanılır?

Vefat izni diğer izinlerle birleştirilemediği gibi bayram veya resmi tatil günlerine denk geldiğinde yer değiştirme veya izni kaydırma yapılamaz. Memurlar 7 günlük izin süresini kullanabilmek için ilgili kuruma dilekçe vermeleri gerekmektedir. Alınan izin ölüm raporunda belirtildiği günden başlamaktadır. Ölüm izni dilekçe örneğini aşağıdaki bölümden indirebilirsiniz.

Örnek metin

…/…/….. yakınımın ölmesi nedeniyle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca 7 (yedi) gün (daha kısa süre de olabilir) izin kullanmak istiyorum. Gereğini bilgilerinize arz ederim. Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Vefat izni mazeret izinleri arasında yer alan bir izin şeklidir. Evlilik izin dilekçesi örneği ile okumanıza devam edebilirsiniz.

Ölüm izni dilekçe örneği BENZER İÇERİKLER
Ölüm izni dilekçe örneği YAPILAN YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.