lev vygotsky 1 217 x 132

Vygotsky’e göre dil gelişimi nasıldır?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (No Ratings Yet)
Loading...

Dil gelişimi üzerinde gelişim psikolojisi dersine ilişkin KPSS eğitim bilimlerinde her yıl soru gelmektedir. Vygotsky, Piaget gibi bilim insanlarının dil gelişimi üzerine notlarını incelmeniz sizler için iyi olacaktır. Her yıl dil gelişim kuramlarının birinden ortalama 1 soru gelmektedir.

Vygotsky’nin düşünce teorisinde olduğu gibi dil teorisi de kültürel ve çevreye dayalı olarak şekillenmiştir. Vygotsky dil gelişimi ile zihnin 2 yaşına kadar bağlantılı olmadığını, 2 yaşından sonra ise güçlü bir bağlantı içerisinde olduğunu vurgulamıştır.

vygotsky dil gelişimi 512 x 474
Şekil: Vygotsky dil gelişimi kuramı

Vygotsky’nin dil gelişimi kuramına göre evreleri nelerdir?

Vygotsky dil gelişimini 3 ayrı evrede incelemiştir.

Sosyal dil gelişimi nedir?

Çocuk ortamda başkaları varken konuşur. Kendi kendine kaldığında ise konuşmaz. Dil gelişimi bu evrede içselleştirilmemiştir.

Ben merkezci dil gelişimi nedir?

Bireyin bir davranışı gerçekleştirmeden önce kendisiyle konuşmasıdır. Kısaca sesli düşünme diyebiliriz. Bu konuşma oyun ve etkinlikleri yaparken ortaya çıkabilir. Ses ile düşünce tam ayrışmamıştır sonucuna varabiliriz.

İçsel dil gelişimi nedir?

Çevreden alınan dil tümüyle içselleştirilmiştir. Birey karar alırken kendisiyle konuşur. Kendisiyle yaptığı konuşma tümüyle sessizdir.  Ses ile düşüncenin bu evrede ayrıldığı sonucuna ulaşabiliriz.

Vygotsky’e göre dil gelişimi nasıldır? BENZER İÇERİKLER
Vygotsky’e göre dil gelişimi nasıldır? YAPILAN YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.